Co lepsze - herbata liściasta czy w torebkach?

2
Co lepsze - herbata liściasta czy w torebkach?

Co lepsze - herbata liściasta czy w torebkach?

 

Herbata to napar uwielbiany przez cały świat. Jest bogata w witaminy, minerały, przeciwutleniacze, a także w wiele innych substancji odżywczych, które mają korzystny wpływ na zdrowie. W sklepach możemy trafić na dwa sposoby sprzedaży herbat - herbata liściasta albo ekspresowa, czyli w torebkach. Dodatkowo herbata liściasta może być sprzedawana w pudełeczkach albo zupełnie luzem, jak ma to miejsce w sklepach Na Gramy :) 

Poznajcie kilka powodów, które sprawiają, że herbata liściasta jest lepszym wyborem niż ta w torebkach

Weronika Sztobryn - Na Gramy Łódź

 

Mikroplastik w torebkach

 

Najbardziej uderzającą informacją jest to, że przeważająca część producentów wykonuje torebki z różnego rodzaju plastikowych włókien syntetycznych, między innymi politereftalanu etylu czyl poliamidów (mówiąc prościej z nylonu czy PET). Zaparzanie plastikowej torebki do herbaty w temperaturze 95 stopni powoduje uwalnianie mikroplastiku i nanoplastiku. Póki co nie zbadano dokładnie skutków długoterminowego picia mikroplastiku, jednak są uzasadnione obawy, że mogą one być negatywne. Istnieją marki herbat na rynku, które pakują swoje liście w torebki z włókien naturalnych, wykonane z ekologicznego włókna drzewnego i celulozowego. Trzeba przyznać, że to dobra alternatywa, bo takie opakowania nie uwalniają mikroplastiku jak poprzednie i są kompostowalne. Jednak należy pamiętać o trzeciej, najlepszej opcji. Do herbat sypanych nie potrzebujemy tak naprawdę żadnych opakowań, wystarczy pojemnik i duży kubek!

 

Mniejszy ślad węglowy, mniej śmieci.

 

Herbata liściasta jest bardziej przyjazna dla środowiska niż herbata w torebkach. Według The Tea Division torebki z herbatą mają 10-krotnie większy ślad węglowy niż sypana herbata liściasta. Jedna herbata zaparzona z liści to jedynie 21 gramów emisji  CO2, podczas gdy jedna torebka z herbatą to już 210 gramów. Ponadto według badań torebki z herbatą ulegają biodegradacji tylko w 70%! Kluczowe obciążenie dla środowiska to zatem nie sam produkt rolny, czyli herbata, a produkcja jednorazowych torebek. Wymaga to sporej ilości energii. Sam produkt rolny, czyli herbata ma mniejszy ślad węglowy niż torebka. Jest to też odpad w całości kompostowalny. 

Pijąc herbatę liściastą produkujemy znacznie mniej śmieci. Nie przyczyniamy się do wytworzenia zbędnych elementów takich jak sznurki, papierowe metki, metalowe  zszywki i plastikowe torebki.

 

A co z jakością? Liście czy proszek?

Herbata liściasta jest na ogół wyższej jakości niż herbata w torebkach. Dzieje się tak z powodu różnej formy liści. W herbacie liściastej są zwykle większe, co pozwala im lepiej zachować swój smak i aromat. W herbatach ekspresowych liście nie mają szansy się rozwinąć. Zdarza się też tak, że do takich herbat używa się resztek po tych sypanych. Najczęściej jednak do produkcji herbat w torebkach używa się liści gorszej jakości, bo po prostu na pierwszy rzut oka nie da się określić jakości herbaty, dopiero po rozcięciu torebki jest to możliwe. 

Kolejną zaletą herbaty liściastej jest to, że jest mniej przetworzona niż herbata w torebkach. Dzieje się tak, ponieważ liście nie są miażdżone podczas procesu warzenia, co pozwala zachować ich naturalny smak i składniki odżywcze. Oznacza to również, że herbata liściasta zawiera więcej przeciwutleniaczy niż herbata w torebkach.

W Na Gramy możecie kupić przepyszne herbaty od Instytutu Kawy, prosto do własnego opakowania :)

 

Jedyny argument - wygoda

Herbata liściasta wyprzedza swoją konkurentkę w każdej kategorii: od korzyści zdrowotnych, smaku i jakości, po wpływ na środowisko. 

Dlaczego zatem ludzie sięgają po herbatę w torebkach? W zasadzie jedyną “przewagą” nad herbatą liściastą jest wygoda użytkowania. W torebce mamy odmierzoną odpowiednią ilość herbaty, nie męczymy się też z fusami, które dla wielu (choć nie dla wszystkich) zmniejszają przyjemność z picia tego napoju. Z problemem fusów możemy jednak bez problemu sobie poradzić używając zaparzaczy do herbaty. Są to różnego rodzaju i kształtu metalowe sitka, które nie dość, że są bardzo wygodne to jeszcze wielorazowe i nie powodują dostawania się do płynu mikroplastiku. Nie są też drogie (kosztują kilkanaście - kilkadziesiąt złotych) i mogą nam służyć wiele lat.

 

PodsumowanieŹródła:

https://pokoleniezerowaste.pl/czego-nie-wiesz-o-swojej-herbacie/

https://www.samovartea.com/teas-carbon-footprint/?fbclid=IwAR21-B0GsnwujwcfLnDf3BlnY8LQOZNaGvKqlwEWeDic9373gf2xLZZ0018

https://matchaalternatives.com/blogs/the-ma-blog/tea-coffee-environmental-impact-carbon-footprint?fbclid=IwAR1I0B7c3Pwtpve6Qr449KEM0J2KOuWhqqJPE5srHFHRj2npyzeqNuPLU9Q

https://matchaalternatives.com/blogs/the-ma-blog/global-warming-tea-primer

https://circularecology.com/news/the-carbon-footprint-of-a-cup-of-tea

https://dzbanherbaty.pl/roznice-miedzy-herbata-lisciasta-a-ekspresowa/Komentarze do wpisu (2)

23 stycznia 2023

Ale super artykuł! Mądre rzeczy, a u was herbata jest super smaczna!

28 marca 2023

Mam w domu herbaty w torebce i herbaty luzem .Podejrzewałam zawsze te w torebce o niższą jakość.Ten art mnie przekonał do herbaty luzem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium