
Fale upałów coraz silniejsze
Fale upałów - to skutek ocieplenia klimatu, który najszybciej i najbardziej daje nam się w Polsce we znaki. Liczba dni upalnych (czyli z temperaturą maksymalną powyżej 30 stopni) wyraźnie wzrasta. W XX wieku, a dokładniej w latach 1951-1990, w Warszawie takich dni było średnio w każdym roku zaledwie 5. W latach 2009-2018 odnotowano już średnio 12 dni z upałem, w tym w rekordowym 2015 roku aż 20!
źródło: Nauka o klimacie; dane dla Warszawy
Są różne prognozy rozwoju sytuacji zależnie od tego jak szybko uda nam się globalnie zmniejszyć emisję CO2. Na pewno liczba upalnych dni w Polsce będzie rosnąć i pod koniec obecnego wieku może osiągnąć nawet 40-50 dni w roku.
Źródło: naukaoklimacie.pl; IMGW
Źródło: Nauka o Klimacie
Wprawne oko dostrzeże, że dla poszczególnych lat dane na powyższych wykresach się trochę różnią. To kwestia metodologii - ale trend jest oczywisty.
Co my możemy zrobić by przeciwdziałać nieznośnym upałom? Długofalowo przestać przegrzewać planetę - odejść od paliw kopalnych, nie jeść mięsa. Krótkofalowo - zadbajmy o otoczenie naszego domu. Nie ścinajmy krótko trawników, nie betonujmy działki, posiejmy łąkę kwietną. To znaczącą obniży lokalnie temperaturę powietrza w naszym otoczeniu. Obrazują to poniższe dane.
źródło: Kraków dla mieszkańców
Zieleń skutecznie zmniejsza temperaturę i wilgotność powietrza w miastach. Znacząco poprawia nasz komfort życia podczas fal upałów. Im wyższa i bujniejsza jest roślinność tym lepiej. Dobrym pomyslem jest posadzenie łąki kwietnej. W naszym sklepie znajdziecie mały lniany woreczek z nasionkami do rozsiania. Nie są wymagające w uprawie, urosną praktycznie wszędzie. Nie musicie mieć dużej działki, na początek parę metrów kwadratowych wystarczy. Nie musicie mieć nawet ogrodu - nasionka można rozsiać też w dużej donicy na balkonie.
Poza obniżaniem temperatury w bezpośredniej okolicy, łąka kwietna ma też inne zalety:
- Naturalne środowisko życia dla wielu owadów i zwierząt, w tym oczywiście pszczół
- Nawilżenie powietrza
- Pochłanianie CO2
- Produkcja tlenu
- Pięknie pachnie i wygląda :)