Promocje
Krem Wiśnia Krukam 190g (krótki termin ważności)
Krem Wiśnia Krukam 190g (krótki termin ważności)
16,00 zł 13,00 zł
/ szt.
szt.
Zestaw Miłość 1.0 - świeca i olejek do masażu 4 Szpaki
Zestaw Miłość 1.0 - świeca i olejek do masażu 4 Szpaki
90,00 zł 72,00 zł
/ szt.
szt.
Zestaw Miłość 3.0 - balsam i świeca do masażu 4 Szpaki
Zestaw Miłość 3.0 - balsam i świeca do masażu 4 Szpaki
109,00 zł 87,20 zł
/ szt.
szt.
Zestaw Miłość 2.0 - balsam i olejek do masażu 4 Szpaki
Zestaw Miłość 2.0 - balsam i olejek do masażu 4 Szpaki
99,00 zł 79,20 zł
/ szt.
szt.
Mydło w płynie 500ml Miłość 4 Szpaki
Mydło w płynie 500ml Miłość 4 Szpaki
40,00 zł 32,00 zł
/ szt.
szt.
Balsam do masażu Miłość 4 Szpaki
Balsam do masażu Miłość 4 Szpaki
59,00 zł 47,20 zł
/ szt.
szt.
Olejek do masażu Miłość 4 Szpaki
Olejek do masażu Miłość 4 Szpaki
40,00 zł 32,00 zł
/ szt.
szt.
Świeca do masażu Miłość 4 Szpaki
Świeca do masażu Miłość 4 Szpaki
50,00 zł 40,00 zł
/ szt.
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Czy etyczne palo santo i kakao ceremonialne istnieją? 0
Czy etyczne palo santo i kakao ceremonialne istnieją?

Zdjęcie: Otorongo

Palo santo i kakao ceremonialne to ostatnio bardzo modne produkty. Nie wszyscy wiedzą jednak, że czasem ich pozyskiwanie może być bardzo złe dla planety i lokalnych społeczności. Palo santo to przecież wycinane drzewo, a plantacje kakao to prawie zawsze miejsca wykorzystywania taniej siły roboczej i nieekologiczne, źle zarządzane monokultury. Czy da się tego uniknąć i korzystać z tych produktów etycznie?

Zainteresowanie prawdziwym, ceremonialnym kakao rośnie na całym świecie. Jego wyjątkowe właściwości prozdrowotne i stworzone wokół niego unikatowe rytuały przyciągają wiele osób dbających o zdrowie czy chcących wziąć udział w pięknych ceremoniach.

Palo santo, czyli Święte Drzewo z Ameryki Środkowej i Południowej, także zdobywa coraz więcej zwolenników, którzy chętnie korzystają z niego nie tylko do oczyszczania aury (podobnie jak w przypadku szałwi) czy ze względu na właściwości lecznicze, ale także do odstraszania owadów czy aby podnieść jakość snu.

Niestety, rosnący popyt bardzo często pociąga za sobą działania motywowane zyskiem, a nie poszanowaniem środowiska czy ludzi. Prowadzona jest rabunkowa gospodarka leśna w celu zdobycia palo santo, a kakao pozyskiwane jest z wątpliwych etycznie plantacji… Byle jak najtaniej dowieźć produkt na chłonne rynki Europy i USA i mamić klientów opowieściami o szczęśliwym życiu Indian w dziewiczej dżungli. Nie łatwo znaleźć firmy, którym naprawdę zależy na środowisku i osobach, które produkują te dwa cenne produkty. Nam się jednak udało i opowiemy Ci jak firma Otorongo dostarcza do Na Gramy te produkty w sposób etyczny i z troską o Matkę Naturę.

 

 

Gosia Bukowczyk,

Na Gramy. Sklep bez plastiku - Łódź

MISJA OTORONGO


Zdjęcie: Otorongo

Otorongo oznacza w języku quechua (Peru)  jaguara i podobnie jak to majestatyczne stworzenie, marka Otorongo stara się stać na straży dobrobytu wszystkich istot naszej lokalnej “dżungli”. Patrick, od lat zgłębiający wiedzę rdzennych plemion oraz Sara, tancerka Tribal Fusion Bellydance za misję postawili sobie nie tylko dzielenie się z nami prawdziwą, rdzenną medycyną ale także dobro Naszej Planety i wszystkich istot, które na niej żyją.


Zdjęcie: The Ayni Way

Jedną z najważniejszych dla nich wartości jest etyczność produktów, które oferują. Wszystkie pochodzą z Ekwadoru, z projektu The Ayni Way, który jest kooperatywą łączącą rozmaite etyczne projekty i wspierającą socjalnie rdzenne plemiona, jednocześnie nie ingerując w metody czy tradycje, które kontynuują zgodnie z wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo, 50% profitów The Ayni Way, idzie na wsparcie lokalnych projektów socjalnych takich jak "Mamas de Amupakin", którego celem jest finansowanie tworzenia higienicznej, bezpiecznej infrastruktury dla kobiet położnych z lokalnych plemion. Wybierając ich produkty wspieramy więc rzeczywiście plemiona, które nie tylko zostały zapomniane ale często także celowo zepchnięte na margines społeczny. 

KAKAO


Zdjęcie: Otorongo

Podobnie jak w przypadku wielu dóbr pochodzących z rozwijających się, uboższych regionów, uprawa oraz przetwarzanie konwencjonalnego kakao bardzo często wiąże się ze złym traktowaniem osób, które ich doglądają. Od płac niewystarczających na życie, przez niehigieniczne warunki pracy aż po zatrudnianie dzieci i wypędzanie rdzennych mieszkańców. A to nie wszystko, bo wiele dużych firm nie przejmuje się także kwestiami ekologii - masowe wycinki pod plantacje, duże ilości pestycydów i nawozów czy ogrom chemicznych substancji używanych przy otrzymywaniu finalnego produktu zdecydowanie nie służą środowisku. 

Kakao ceremonialne Otorongo to jednak inna bajka. Pochodzące z Ekwadoru (region Napo) kakao odmiany Arriba Nacional fino de aroma uprawiane jest przez społeczności z Tsatsayaku Association, czyli kooperatywy wspólnot z plemienia Kichwa. Co więcej, grupy te działają to tak jak robili to ich przodkowie: według naturalnych cyklów Matki Ziemi, w zgodzie z lokalną florą i fauną oraz z poszanowaniem siebie nawzajem. Jest to też pradawna odmiana kakaowca, która cechuje się wyższą jakością i wartościami - odżywczymi oraz energetycznymi! 


Zdjęcie: Tsatsayaku Chocolate

Ze względu na swoje niezwykłe właściwości, kakao ceremonialne stosowane jest nie tylko podczas ceremonii ale także na co dzień. Działa stymulująco na naszą kreatywność, poprawiają jasność umysłu, pomaga zwalczać stany depresyjne i zawiera tzw. cząsteczkę błogości (anandamid), wywołującą emocje, które doświadczamy także przy głębokiej miłości. Pełna ceremonialna dawka to między 35 a 50 gramów jednak stosowane częściej w ilości od 10 do 15 gramów przynosi niemniej korzyści dla naszego nastroju czy witalności. Dokładną instrukcję przygotowania tego wspaniałego napoju znajdziesz oczywiście w opisie na naszej stronie.

PALO SANTO


Zdjęcie: Otorongo

Palo santo jest niewątpliwie sensacją ostatnich lat. Mało kto bierze jednak pod uwagę, że nie tylko jest to święte drzewo dla rdzennych społeczności Południowej Ameryki ( po hiszpańsku palo santo oznacza “święta gałąź”) ale także, że jest to żywa roślina, która wraz z rosnącą popularnością jest masowo i bezprawnie ścinana. Wiele osób nie umie też z tej wyjątkowej rośliny korzystać z szacunkiem dla kultury rytuałów, które wokół niej stworzyła ludność tych regionów. Jej niewłaściwe i masowe użycie na zachodzie spowodowało, że wielkie firmy zainteresowane zyskiem przestały interesować się dobrobytem mieszkańców i natury a także prawem - chociaż ścinanie drzew palo santo jest w Ekwadorze i Peru zakazane, takie przypadki są bardzo częste. 

Niestety, tracą na tym nie tylko ludzie i środowisko, ale także osoby, które z wspaniałych właściwości palo santo chcą korzystać. Najcenniejszymi składnikami tego drewna są żywica i olejki eteryczne, które tworzą się i dojrzewają dopiero po naturalnej śmieci drzewa i jego leżakowaniu przez 4-10 lat. Między innymi dlatego palo santo Otorongo zbierane jest w tradycyjny sposób, bez ingerencji w lokalne ekosystemy i z szacunkiem dla tradycji - używają jedynie gałęzi, które obumarły i opadły naturalnie. Co więcej, ten cenny surowiec pozyskiwany jest w ramach projektu Proyecto de Palo Santo organizacji Ecuadorian Hands, który wspiera finansowo ponowne zalesianie suchych lasów na wybrzeżu Ekwadoru, w pobliżu miasta Puerto Lopez - zasadzono dzięki niemu już ponad 60 000 drzew. 


Zdjęcie: The Ecuadorian Hands

Palo santo od tysięcy lat uznawane jest za święte nie bez powodu. Ma bowiem do zaoferowania ogrom leczniczych i niemalże “magicznych” właściwości, które swoje źródło mają w jego ciężkim, słodkim i uziemiającym zapachu. Od głębokiego oczyszczania przestrzeni i podnoszenia wibracji w pomieszczeniach, przez wyciszenie i uspokojenie umysłu przed snem czy podczas medytacji aż po odpędzanie komarów - co z pewnością automatycznie poprawia nam nastrój. Niektórzy twierdzą nawet, że automatycznie czują się dzięki niemu szczęśliwsi! O tym jak z niego korzystać przeczytasz w opisie na naszej stronie internetowej.

SŁOWEM PODSUMOWANIA


Zdjęcie: The Ayni Way

Po przeczytaniu tego krótkiego artykułu wiesz już jak wiele kryje się za palo santo i ceremonialnym kakao. Masz wiedzę nie tylko na temat tego jak ich używać oraz jakie właściwości mają do zaoferowania ale także jak nieetyczne i nieekologiczne mogą być praktyki ich pozyskiwania. 

Pamiętaj jednak, że nie zachęcamy Cię do całkowitej rezygnacji z nich - to wspaniałe produkty z ogromem zalet. Chcemy tylko pokazać Ci jak wielką “moc” ma wybieranie ich od sprawdzonych, transparentnych marek, takich jak Otorongo. Energia do nas wraca a produkty pozyskiwane z szacunkiem dla ludzi i Matki Natury z pewnością naładowane są bardzo dobrą.

Próbowałeś_aś kakao ceremonialnego lub palo santo? Jakie są twoje doświadczenia? 

 

P.S. Jeśli chcesz by te produkty pojawiły się także w innych sklepach Na Gramy, daj nam znać w komentarzu! 

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (0)

Produkt dnia
Mydło Odurzający wiciokrzew Almara Soap
Mydło Odurzający wiciokrzew Almara Soap
28,00 zł
/ szt.
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium