Awantury o atom ciąg dalszy

0
Awantury o atom ciąg dalszy

Do 2050 r. energia elektryczna w Polsce ma być wytwarzana w zasadzie wyłącznie z elektrowni jądrowych, wiatrowych i słonecznych, które mają zastąpić elektrownie węglowe. Plany budowy elektrowni jądrowej w Polsce ciągną się od lat 1982 roku kiedy to rozpoczęto budowę w Żarnowcu. Po paru latach została ona wstrzymana, a następnie przez dziesięciolecia toczyły się kolejne dyskusje odnośnie lokalizacji elektrowni, a analizy pochłonęły setki milionów złotych. Wreszcie w 2021 roku wybrano ostateczną, jak się wydawało, lokalizację, czyli nadmorskie Lubiatowo.

W ostatnich dniach dyskusja rozpoczęła się jednak ponownie, po tym jak kilka organizacji środowiskowych, w tym Stowarzyszenie Bałtyckie SOS, zawnioskowało o ponowne rozpatrzenie decyzji środowiskowej. Również nowo wybrana wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz publicznie ogłosiła, że być może Lubiatowo nie będzie ostateczną lokalizacją. Wydaje się, że do gry doszły znowu przepychanki między gminami, żądnymi zysków z tej wielkiej inwestycji.

Tymczasem czasu jest już bardzo mało. Najszybciej elektrownia jest w stanie powstać w 2033 roku. Jakiekolwiek opóźnienie może sprawić, że zakładanego celu klimatycznego nie uda się osiągnąć.

Komentarze do wpisu (0)

Produkt dnia
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium