
Sztuczna choinka stanie się bardziej ekologiczna niż coroczne kupowanie żywego drzewka jeżeli będziesz jej używać przynajmniej 10-15 lat (zależnie od wielkości i użytych materiałów do produkcji choinki sztucznej). Tak wynika z analizy śladu węglowego w cyklu zycia, przeprowadzonej przez Carbon Trust.
Zatem - gdy zależy nam na ekologii po prostu używajmy tego co mamy. Można też kupić używane sztuczne drzewko. Takich ofert w Internecie jest wbrew pozorom całkiem sporo.
Możesz kupić żywą choinkę w donicy - a po Świętach gdzieś ją zasadzić np. u siebie lub u kogoś w ogrodzie. Wówczas będzie sobie rosła i magazynowała CO2 z atmosfery :)
Co zrobić aby choinka kupiona w donicy przyjęła się po świętach?
- Żywą choinkę warto kupić w sprawdzonym centrum ogrodniczym. Tam mamy większą gwarancję, że w donicy jest cała bryła korzeniowa.
- Warto sprawdzić kolor i stan igieł
- Najlepiej aby drzewko do ciepłego domu trafiło jak najpóźniej i stało w nim jak najkrócej.
- Jeśli mamy taką możliwość, dobrze aby zapewnić drzewku 1-2 dniowy okres aklimatyzacyjny w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu(np. klatka, wiatrołap)
Jeśli kupujesz żywą choinkę ciętą, wyrzuć ją poprawnie po świętach - sprawdź gdzie na terenie twojej gminy są punkty odbioru bioodpadów, możesz też zawieźć ją do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnuch (PSZOK).
Kupujmy drzewka pochodzące ze zrównoważonej gospodarki leśnej (posiadające certyfikat PEFC lub FSC)
Możesz też stworzyć alternatywną choinkę. Takie “drzewko” możemy zbudować z samych światełek, z książek, z patyków. Jeden z przykładów takich rozwiązań możecie zobaczyć w witrynie sklepu Na Gramy w Łodzi.
A Wy jaką choinkę wybieracie?