Krok w walce z jednorazowym plastikiem

0
Kolejny krok w walce z jednorazowym plastikiem

W czwartek 27 kwietnia 2023 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą ograniczyć używanie jednorazowego plastiku. Pozwoli to Polsce wreszcie wdrożyć unijne ograniczenia dotyczące stosowania jednorazowego plastiku, które zobowiązaliśmy się wprowadzić już dwa lata temu na mocy dyrektywy “single use plastic” – SUP.

Z jakimi jednorazowymi, plastikowymi produktami w końcu się pożegnamy? Między innymi ze sztućcami, talerzami, kubkami, słomkami i patyczkami higienicznymi. 

Co więcej, nowelizacja przepisów zobowiązuje producentów do umieszczania na opakowaniach innych plastikowych produktów jednorazowego użytku informacji o ich szkodliwym wpływie na środowisko. Chodzi o takie produkty jak chusteczki, podpaski, a także wyroby tytoniowe.

Nowe przepisy zakładają również opłatę w wysokości maksymalnie 1 zł doliczaną do cen jednorazowych opakowań na jedzenie i napoje, np. w restauracjach typu fast food. Ale! Sieci handlowe będą musiały zapewnić swoim klientom alternatywę dla plastiku, np. kubek z materiału biodegradowalnego lub wielorazowego.

Komentarze do wpisu (0)

Produkt dnia
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium