Kupujesz warzywa i owoce? Nie popełniaj tych błędów

0
Kupujesz warzywa i owoce? Nie popełniaj tych błędów

Zwracacie uwagę z jakiego kraju pochodzi żywność, którą spożywacie na co dzień? Bycie świadomym konsumentem jest bardzo ważne dla naszej planety. Zachęcamy do zapoznania się z czym związana jest żywność lokalna, jakie ma zalety i w jaki sposób my w Na Gramy również staramy się zmniejszyć ślad węglowy.

Magda_Dudek

 

Magdalena Dudek,

Na Gramy Poznań

 

Ślad węglowy? Co to takiego? 

Ślad węglowy to ilość gazów cieplarnianych uwalniana do atmosfery w ciągu pełnego cyklu życia produktu. W przypadku żywności znaczenie mają emisje w okresie uprawy czy chowu zwierząt, zmiany sposobu użytkowania ziemi (wylesianie, zmiana ukształtowania terenu), wpływ monokultur upraw roślin. Następnie, potężne emisje wytwarzane są w łańcuchu dostaw - czyli na trasie od rolnika do sklepu. Na koniec nie zapominajmy o śladzie węglowym żywności, która trafia do śmieci  - marnowanie żywności w krajach rozwiniętych to potężny problem. Według FAO globalnie do kosza trafia nawet 1/3 wyprodukowanej żywności [1].

Na nasz prywatny ślad węglowy wpływa wiele rzeczy - np. to w jakim domu mieszkamy, jak często podróżujemy, jak poruszamy się po mieście. W największym stopniu wpływają na niego jednak nasze wybory konsumenckie - ślad węglowy produktów, które kupujemy. Sama żywność odpowiada za 26% wszystkich gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery [2].

 

 

Dlaczego warto wspierać lokalną gospodarkę?

Krótki łańcuch dostaw

To właśnie długie łańcuchy dostaw przyczyniają się do intensywnego wzrostu śladu węglowego danego produktu. Transport egzotycznej żywności może trwać nawet kilka tygodni. Przy krótkich łańcuchach dostaw, ślad węglowy jest zminimalizowany. Co więcej, taki system sprzyja zamkniętemu obiegowi opakowań. 

Lokalna żywność - zdrowiej dla nas i środowiska 

Żywność wyhodowana w naszym klimacie i najbliżej naszego miejsca zamieszkania jest dla nas najzdrowsza. Warzywa i owoce rosnące niedaleko miejsca zamieszkania są aromatyczne, o intensywniejszych barwach, soczystsze i dużo smaczniejsze niż żywność sprowadzana z odległych rejonów. Osiągana jakość żywności lokalnej jest dużo większa z mniejszym kosztem dla środowiska. Dzieje się tak ponieważ, warzywa czy owoce transportowane z daleka, muszą być zerwane przed osiągnięciem stanu dojrzałości, przez co tracą na wartościach odżywczych i smaku. 

Biznesy tworzone przez osoby z pasją w twojej okolicy

Rozejrzyj się po swojej okolicy - zaskoczysz się ile małych, niezależnych biznesów, ostatnio powstało w Twojej okolicy (lokalni rolnicy, producenci miodów, przetworów, serów, czy manufaktury produkujące słodycze)! Wiecie na jakiej zasadzie to działa, jeśli rośnie popyt to wzrasta także podaż. Można odkryć świetne firmy, rodzinne manufaktury tworzące świetnej jakości produkty z pasją. Wolisz aby Twoje pieniądze trafiły do sąsiada, czy do akcjonariuszy wielkiej globalnej korporacji?

 

 

Sezonowość kluczem do sukcesu

Lokalna żywność związana jest z sezonowością w wyniku zmieniających się pór roku. Pokarm sezonowy jest bogaty w składniki odżywcze oraz korzystny dla środowiska, ponieważ zmniejszone zostaną koszty produkcji i transportu. Porównajcie smak truskawki latem z wyhodowaną w sztucznych warunkach lub sprowadzaną z cieplejszych krajów truskawką dostępną zimą w supermarketach. Różnica w smaku jest ogromna, nie wspominając już o wartości odżywczej czy kosztach produkcji. 

Każda pora roku oferuje zupełnie inne walory smakowe, z których warto korzystać. W Polsce, zimą królują korzenie i bulwy (np. kapusta czerwona i biała, seler, marchew, brukselka, buraki, ziemniaki, również cebula, czosnek oraz pieczarki), wiosna to czas pojawiania się młodych warzyw m.in cebuli dymki, jarmużu, pomidora, ogórka, kalafiora, rzodkiewki, szpinaku i groszku cukrowego. Lato kojarzy się z festiwalem kolorów i smaków na targowisku (w tym okresie nasza dieta powinna być jak najbardziej różnorodna), natomiast atrybutem jesieni zdecydowanie jest dynia, papryka, leśne grzyby, cukinia, gruszki czy śliwki. 

 

 

 Gdy najdzie ochota na coś egzotycznego… 

Sprawdzaj dostawców, jeśli uwielbiasz warzywa bądź owoce, które nie są hodowane w Polsce. Zawsze wybieraj te pochodzące z najbliższego możliwego rejonu świata. Istotne jest również zwracanie uwagi na certyfikat Fair Trade (Sprawiedliwy Handel). Daje nam on gwarancję na to, że produkcja odbywa się z poszanowaniem praw człowieka i środowiska naturalnego. 

 

No dobrze, to z jakiego kraju kupować produkty?

Produkt spożywczy

Skąd lepiej kupować?

Skąd lepiej nie kupować?

Awokado

Hiszpania, Włochy, Izrael 

(niski ślad węglowy transportu)

Peru, Brazylia, Kolumbia (wycinanie lasów pod uprawy; nadmierne nawadnianie prowadzące do zaburzania gospodarki wodnej w rejonie upraw; kartele kontrolujące handel)

Migdały

Hiszpania (blisko)

USA (daleko; dodatkowo wszystkie migdały z USA są obrabiane chemicznie)

Nerkowce

najlepiej kupować nerkowce z miejsc oznaczonych certyfikatem Fair Trade

 

Orzechy brazylijskie

Brazylia (gdy zależy nam na zawartości selenu w tych orzechach)

Peru, Boliwia (śladowa zawartość selenu)

Olej palmowy 

kupować jedynie olej palmowy z certyfikatem RSPO

bez certyfikatu, z Malezji i Indonezji (dewastacja lasów deszczowych w Malezji i Indonezji)

Kakao 

najlepiej kupować kakao z miejsc oznaczonych certyfikatem Fair Trade

 

Kawa

najlepiej kupować kawę z miejsc oznaczonych certyfikatem Fair Trade z jasno określonym krajem pochodzenia

Kawy bez kraju pochodzenia

Banany 

najlepiej kupować banany z miejsc oznaczonych certyfikatem Fair Trade

 

Ksylitol

Finlandia (najczystszy, produkowany z brzozy)

Chiny (wyższy ślad węglowy, produkcja z kukurydzy wymaga bardziej złożonego procesu chemicznego; produkt mniej czysty, niższej jakości)

 

 Produkty spożywcze, które (niestety) często są kupowane z zagranicy, a są dostępne w Polsce:

Produkt spożywczy

Skąd lepiej kupować?

Skąd lepiej nie kupować?

Czosnek

Polska

Chiny

Soja 

Polska, Ukraina

Brazylia, Argentyna, Paragwaj (wylesianie, erozja, degradacja gleby, nie zrównoważone wykorzystywanie wody w nawadnianiu upraw)

Szparagi

Polska, ew. Niemcy

Meksyk, RPA, Chiny (poza wiosną szparagi w polskich sklepach mają olbrzymi ślad węglowy)

Jajka, masło 

Polska

Niemcy, Irlandia (większy ślad węglowy, w Polsce produktów tego typu mamy pod dostatkiem

Jak to wygląda w Na Gramy? 

Odpowiedzialność ekologiczna nie powinna spadać całkowicie na konsumenta. Najlepiej byłoby gdyby również sieci handlowe dbały o to, aby oferta w sklepach była jak najbardziej lokalna. Mogłyby to wspierać również odpowiednie przepisy prawne (np. stawki VAT czy dopłaty węglowe). 

W Na Gramy staramy się wspierać lokalnych producentów, przez co w naszych sklepach w różnych miastach asortyment może się delikatnie różnić. Ponadto zwracamy uwagę z jakich krajów pochodzi żywność sprowadzana do nas z zagranicy i wybieramy najbardziej rozsądną opcję (m.in. zgodnie z powyższą tabelką) Zawsze sprawdzamy też specyfikację produktu i certyfikaty, a także testujemy jakość po otwarciu worka. Sezonowe warzywa i owoce sprowadzamy od zaprzyjaźnionych rolników z okolicy. 

 

 

 

Ekologiczna dostawa lokalnych produktów pod Twoje drzwi... rowerem cargo! 

Jest to możliwe dzięki fyrtel.market, z którym współpracuje nasz sklep w Poznaniu. Jeśli jesteś Poznaniakiem, możesz się cieszyć dostawą produktów z naszego sklepu oraz innych lokalnych przedsiębiorstw za jednym zamachem. Dzięki temu, lokalne zakupy są wygodne, przyjemne i zachęcają bardziej! Wszystko w jednym koszyku i tylko jedna dostawa. Zacznij swoją przygodę z odkrywaniem ciekawych miejsc i sprzyjaniu lokalnej gospodarce!

 

A Ty? Wspierasz lokalną gospodarkę w swoim mieście? Kupujesz lokalną żywność? Twoja dieta bazuje na sezonowości? A może jest to Twoje postanowienie noworoczne? Daj znać w komentarzu![1] https://www.fao.org/food-loss-and-food-waste/flw-data

[2] https://ourworldindata.org/co2-and-other-greenhouse-gas-emissionsKomentarze do wpisu (0)

Produkt dnia
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium