Promocje
Zestaw prezentowy "Cynamon" Ministerstwo Dobrego Mydła
Zestaw prezentowy "Cynamon" Ministerstwo Dobrego Mydła
70,00 zł 59,50 zł
/ szt.
szt.
Zestaw prezentowy "Miód" Ministerstwo Dobrego Mydła
Zestaw prezentowy "Miód" Ministerstwo Dobrego Mydła
123,00 zł 104,55 zł
/ szt.
szt.

Mikroplastik w jądrach

0
Mikroplastik w jądrach?

Mikroplastik znaleziony w jądrach 

Mikroplastik to drobinki tworzyw sztucznych, które pod różną postacią opanowują nasz świat. Skala zanieczyszczenia mikroplastikiem jest ogromna. Znaleziono go w jedzeniu, w kosmosie, na szczycie Mount Everestu, wnika również do naszych ciał. Jego długoterminowy, wieloletni wpływ na zdrowie nie jest jeszcze do końca poznany i jest przedmiotem intensywnych badań. Najnowsza praca amerykańskich naukowców, opublikowana w piśmie “Toxicological Sciences”, wykazała relatywnie duże ilości mikroplastiku jakie odkładają się w ludzkich i psich jądrach. Może być on przyczyną istotnego spadku płodności u młodych mężczyzn.

Naukowcy wykryli mikroplastik we wszystkich przebadanych tkankach, zarówno ludzkich jak i psich. Najczęstszym typem plastiku był polietylen (PE) - obecny w plastikowych torbach i butelkach. U ludzi zaobserwowano trzy razy większe stężenie mikroplastiku niż u psów. Zespół badaczy naukowo potwierdził również odwrotną korelację pomiędzy ilością polichlorku winylu (PVC) a ilością plemników - im więcej tej frakcji mikroplastiku w jądrach tym mniej plemników, a co za tym idzie mniejsza płodność mężczyzny.

“Rodzaj plastiku jest istotny. PVC uwalnia bowiem duże ilości substancji oddziałujących na spermatogenezę i zawiera związki zaburzające pracę hormonów” - powiedział Xiaozhong Yu, główny autor badania.

“Nie chcemy nikogo straszyć. Chcemy tylko opracować dane naukowe i uświadomić ludziom, że mikroplastik jest wszędzie dookoła nich. Możemy podejmować odpowiednie decyzje, aby unikać narażenia na zanieczyszczenie, zmieniać nasz styl życia i nasze zachowanie - podkreślił ekspert.

Opracowanie na podstawie Toxilogival Sciences, TVN 24, Forbes, National Geographic

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium