Nowe sposoby na zrównoważoną turystykę

0
Nowe sposoby na zrównoważoną turystykę

Nowe sposoby na zrównoważoną turystykę

Masowa turystyka niestety bardzo przyczynia się do zmian klimatu - odpowiada aż za 8% światowych emisji gazów cieplarnianych. Powoduje też szereg innych problemów, przede wszystkim w kurortach, szczególnie tych w egzotycznych miejscach, na wyspach. Częstym problemem są tam niedobory wody pitnej, śmieci, przeciążenie lokalnej infrastruktury. Często budowany jest hotel przy hotelu i piękne miejsca zostają zupełnie zabetonowane. 

Jak spędzić zatem wakacje bez wyrzutów sumienia? Przyjrzyjmy się sposobom na zrównoważoną turystykę. Cześć z nich jest oczywista i na pewno o nich słyszeliście, część zapewne będzie dla Was nowością - i na nowych sposobach na zrównoważoną turystykę chcemy się skupić w tym wpisie. 

 

Najpierw podstawa - wakacje blisko domu

Musimy zacząć od dość oczywistego tematu. Największym komponentem śladu węglowego naszego urlopu jest dojazd na miejsce pobytu. Jeśli lecimy samolotem na 3 dni na drugi koniec globu - impakt środowiskowy jest ogromny. Z Polski do Tajlandii jest 8 tys. kilometrów. W przeliczeniu na jednego pasażera, lecąc z Warszawy do Bangkoku wytworzymy więc emisje CO2 równe prawie prawie 20 tys. kilometrom przejechanym samochodem - a więc dla wielu z nas nasze roczne emisje z wszystkich podróży samochodem w ciągu całego roku! Cały rok chodzisz do pracy pieszo i patrzysz z wyższością na swojego sąsiada, który wozi się do roboty codziennie swoim starym dieselem? Jeśli on w wakacje zostanie w domu a Ty polecisz na Bali - wasze roczne emisje CO2 się zrównają (w przyblizeniu). 

Dlatego wybierajmy na wakacje destynacje blisko naszego miejsca zamieszkania. Wiadomo - Zgierz jest mniej pociągający niż Bora Bora… Ale mając to na względzie może ten, kto latał co roku w tropiki zacznie tam się wybierać raz na 5 lat a w pozostałych latach wybierze Niemcy, Węgry i Mazury? To będzie krok w dobrym kierunku! 

Gdy jest to możliwe unikajmy podróży samolotem na korzyść pociągu, czy zbiorowego transportu samochodowego. Korzystajmy z Blablacara. Gdy zdecydujemy się na podróż samolotem, wydłużmy chociaż czas na miejscu - polećmy na 3 tygodnie a nie na 3 dni… Czyli zamiast 5 weekendowych samolotowych city-breaków zróbmy jeden porządny długi urlop - emisje emisje CO2 będą mniejsze i bardziej odpocznie też nasza głowa…

Garść danych porównujących emisję CO2 (w przeliczeniu na pasażerokilometr) dla chętnych:

Źródło: Visual Capitalist

 

Wymiany domów

Przechodzimy do nowych sposobów na zrównoważone podróżowanie. Czy słyszeliście o Home Exchange? To międzynarodowy portal, który umożliwia użytkownikom bezpieczne wymienianie się domami na wakacje. Jak to działa? Rodzina A spędza urlop w domu rodziny B i na odwrót. Taka wymiana może się odbywać równocześnie albo w różnych terminach. Strona umożliwia też wymianę “za punkty” tzn. rodzina A gości u siebie rodzinę B, a za zarobione tym sposobem punkty może spędzić urlop u rodziny C. Jak to zawsze bywa w tego typu portalach, bezpieczeństwo takiej wymiany jest gwarantowane pełnymi profilami osób uczestniczących - widzimy jakie oceny otrzymała dana rodzina za poprzednie wymiany, portal weryfikuje też nasze dokumenty tożsamości. 

Dlaczego taka opcja jest ekologiczna? Dzięki niej używamy tego co mamy, czyli naszych domów, nie jest potrzebna budowa dodatkowej infrastruktury hotelowej. W dodatku takie wakacje stają się bardzo tanie! Odpada nam bowiem koszt noclegu, który z reguły jest głównym kosztem urlopu. Ponadto mieszkając w czyimś mieszkaniu, w “zwykłej” a nie turystycznej dzielnicy, dużo łatwiej jest też żyć “jak lokalsi” i poznawać innych ludzi oraz miejscowe zwyczaje. Podczas urlopu będzie nam też wygodniej - będziemy wypoczywać w normalnym domu, na dużej powierzchni, a nie w nieraz bardzo małym pokoiku hotelowym.


Blesiure!

Firma wysyła Cię na 2 dni w delegacje samolotem? Może warto rozważyć przedłużenie pobytu na miejscu o kolejny tydzień. Wówczas łączysz przyjemne (urlop) z pożytecznym (praca), a w miejsce dwóch osobnych przelotów samolotem zostaje tylko jeden. Oczywiście firma płaci za Twój przelot - same plusy! Zapytaj o takie rozwiązanie swojego szefa - fachowy termin “blesiure” oraz zwrot “to jest bardzo modne i tak robią największe korporacje takie w USA i Szwecji” - może pomóc otworzyć Ci negocjacje ;)

 

Workaway

Nie masz za dużo kasy, a chcesz spędzić ciekawie wakacje i to w zrównoważony sposób? Przejrzyj oferty na stronie workaway.info. Strona gromadzi ciekawe oferty pracy, często na ekologicznych farmach czy w innych zrównoważonych biznesach. Główny nacisk położony jest na zdobywanie nowych doświadczeń i relacje z innymi młodymi ludźmi. Z reguły oczekiwania to praca kilka godzin dziennie w zamian za darmowy nocleg i wyżywienie - oraz wolne dni podczas których możemy zwiedzać okolicę. Na portalu możemy znaleźć oferty pracy dla organizacji pozarządowych na całym świecie, pomoc w szkołach, opiekę nad zwierzętami i wiele innych ciekawych opcji, gwarantujących wakacje pełne wrażeń, a także często fajny wpis w CV.

Źródło: Workaway.info

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium