Twój ślad węglowy w Internecie - ogranicz go dzięki tym kilku prostym zmianom!

0
Twój ślad węglowy w Internecie - ogranicz go dzięki tym kilku prostym zmianom!

Co powoduje największe emisje CO2? Wiadomo - spalanie paliw kopalnych, transport, przemysł ciężki, produkcja rolna… Okazuje się, że niedocenianym źródłem emisji jest Internet. Według niektórych szacunków odpowiada on za 4% globalnych emisji - więcej niż przemysł lotniczy.

 

MartaTomek

Marta Janek & Tomasz Kuliś - Na Gramy Łódź

 

Nawet nasza najmniejsza aktywność w Internecie pozostawia po sobie ślad węglowy. Wpisanie jednego hasła do przeglądarki emituje 0,2-0,5 gramów CO2. Codziennie ludzie i firmy na całym świecie zużywają mnóstwo prądu i tworzą olbrzymie ilości danych. To z kolei wymaga budowania potężnych serwerowni gdzie te dane są przechowywane… co prowadzi
do dalszego zużycia prądu i surowców.

Co gorsza, większość cyfrowych danych to tak zwane ciemne dane - czyli takie, które
nikomu już nigdy nie będą potrzebne np. stosy starej dokumentacji firmowej.. albo 20 identycznych zdjęć w Twoim telefonie.

Jakie zmiany może wprowadzić indywidualna osoba by zmniejszyć ślad węglowy swojej obecności w Internecie?

1. Jeśli masz możliwość wyboru, zdecyduj się na światłowód.

W transmisji światłowodowej nie występuje promieniowanie elektromagnetyczne, więc tego typu technologia w żaden sposób nie zagraża zdrowiu ani życiu człowieka. Sieci światłowodowe zużywają nawet 17 razy mniej energii niż tradycyjne kable miedziane.
Dzięki wysokiej odporności na zniszczenia, są również bardzo mało awaryjne, co redukuje konieczność dojazdów do miejsc awarii, a finalnie wpływa na redukcję emisji dwutlenku węgla w Regionie. Dzięki dużej oszczędności energii i bezawaryjności, światłowód jest technologią najbardziej efektywną energetycznie, mającą realny wpływ na redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

2. Zrób porządki w danych

Ślad węglowy każdej wiadomości wynika z nakładów energetycznych, które są niezbędne do jej napisania, wysłania, a na końcu - wyświetlenia i przechowywania. Zrób gruntowne porządki na swojej skrzynce mailowej. Ograniczaj odpowiadanie na e-maile do wszystkich odbiorców – wysyłaj tylko do tych, których odpowiedź może zainteresować. Przejrzyj swoje dane na komputerze i telefonie. Usuń duplikaty zdjęć i inne niepotrzebne rzeczy.

3. Aplikacje

Aplikacje z jednej strony polepszają komfort naszego życia, z drugiej jednak strony ich zbyt częste i nieumiejętne używanie prowadzi do zużycia mnóstwa energii i emisji CO2. Co zrobić by go ograniczyć? Skasuj te, których nie używasz. Zrób porządek na swoich profilach i tablicach społecznościowych. Usuń stare wpisy, wideo i zdjęcia. Zoptymalizuj działanie aplikacji - w
pierwszej kolejności wyłącz działanie aplikacji w tle. Wysyłaj krótkie i treściwe wiadomości. Jeśli nie jest to konieczne, ogranicz przesyłanie filmów.

4. Zamiast Google wypróbuj ekowyszukiwarkę Ecosia…

Niech Google posłuży Ci ostatni raz do wyszukiwania wyszukiwarki Ecosia :) (www.ecosia.org). Jej serwery zasilane są energią odnawialną, a każde wyszukiwanie eliminuje 1 kg CO2 z atmosfery. Ecosia przekazuje także 80% swoich przychodów do organizacji non-profit, zajmujących się sadzeniem drzew w Brazylii, Etiopii, Burkina Faso, Madagaskarze, Malawi,
Tanzanii i Hiszpanii.

Gdy tylko możesz, zamiast wyszukiwać stronę w przeglądarce, wpisz jego adres w pasku adresu przeglądarki, albo korzystaj z zapisanych linków na pasku “ulubione”. Lepszym rozwiązaniem jest również Firefox, który zawiera specjalne wtyczki, które blokują śledzące skrypty, więc automatycznie zmniejszają ilość przesyłanych danych.

5. WI-FI lepsze niż sieć 4G

W miarę możliwości korzystaj z wi‑fi zamiast sieci 4G/5G. Ilość energii konsumowana przez wi‑fi jest sześć razy mniejsza niż w przypadku podłączenia do sieci. Ale nie zapominaj że domowa sieć wi-fi pobiera energię nawet, gdy nie ma Cię w domu – wyłącz ją, gdy wychodzisz

No dobrze… czyli cyfryzacja jest zła?

Nie. Każdy kij ma dwa końce. Cyfryzacja w wielu sytuacjach jest korzystniejszym rozwiązaniem dla planety. Choć generując cyfrowe dane emitujemy CO2, równocześnie redukujemy emisje związane z papierowymi dokumentami czy transportem. Załatwianie spraw przez Internet, praca zdalna, edukacja online - dzięki temu ograniczamy dojazdy do biur i szkół, zmniejsza się
poziom smogu w miastach, zużywamy mniej papieru.. Tym niemniej o nasz cyfrowy ślad węglowy należy dbać tak samo jak o ograniczanie konsumpcji materialnej. Dane są cyfrowe, ale produkowany przez nie dwutlenek węgla jest już zupełnie materialny i zabija naszą planetę.

Komentarze do wpisu (0)

Produkt dnia
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium