Sztuczny brokat zakazany! Co zamiast niego? 0
Sztuczny brokat zakazany! Co zamiast niego?

Unia Europejska oficjalnie zakazała sprzedaży sypkiego brokatu z tworzywa sztucznego i kosmetyków zawierających peelingujące mikrogranulki plastiku. Już w połowie października ze sklepowych półek zaczęły znikać kosmetyki z syntetycznym brokatem.

Dlaczego wprowadzono zakaz akurat na ten produkt?

Brokat to tak naprawdę mikroplastik, którego negatywny wpływ na środowisko od dawna potwierdzają badania naukowe. Drobinki plastiku z łatwością przedostają się do kanalizacji i trafiają do rzek, jezior i oceanów, szkodząc organizmom żywym. Mikroplastik może być wchłaniany przez organizmy morskie - znaleziono go m.in. w skorupiakach, mięczakach i rybach. Część odławianych ryb wykorzystywana jest do produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych, co dodatkowo zwiększa obszar skażenia mikroplastikiem. Obecność mikroplastiku wykryto również w wielu produktach spożywczych, takich jak: piwo, woda pitna, miód, cukier, sól. Poprzez łańcuchy pokarmowe mikroplastik może dostać się do organizmu człowieka. Długotrwałe narażenie na spożycie mikroplastiku, nawet przy małym stężeniu, stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi i może powodować nowotwory oraz zaburzenia układu rozrodczego. Badania wykonane z inicjatywy WWF przez Uniwersytet w Newcastle w Australii udowodniły, że do organizmu ludzkiego trafia do 5 g mikroplastiku tygodniowo!

Wspomniany zakaz jest kolejnym etapem ograniczania szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń mikroplastikiem w krajach członkowskich UE o 30 proc. do roku 2030 r. Komisja Europejska wprowadziła to rozwiązanie w zeszłym miesiącu, argumentując, że zapobiegnie ono uwalnianiu do środowiska około pół miliona ton mikroplastiku!

Jednak nie każdy brokat będzie zakazany!

Dozwolony pozostanie brokat biodegradowalny, który nie wpływa negatywnie na środowisko. W skład takiego brokatu zwykle wchodzi biodegradowalna pochodna celulozy, gliceryna roślinna i mika kosmetyczna - a wygląda tak samo dobrze jak taki plastikowy. Zobacz!

 

Na szczęście w Na Gramy już od dawna mamy w sprzedaży biodegradowalne brokaty od Ministerstwa Dobrego Mydła, więc nie musisz rezygnować z błyszczących makijaży! 

Składy tych brokatów dostają od nas ocenę celującą:

“Biodegradowalna pochodna celulozy, gliceryna roślinna, woda, szelak, mix mik kosmetycznych - syntetycznych i mineralnych”. 

Co więcej, mika mineralna stosowana w produkcji brokatów Ministerstwa Dobrego Mydła pochodzi z USA - jej wydobycie regulowane jest przepisami krajowymi, określającymi zasady zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Aby korzystać z tych naturalnych brokatów nie potrzebujesz żadnego specjalnego kleju, wystarczy, że posmarujesz skórę balsamem do ust, masełkiem, czy lepkim olejkiem, a drobinki przylgną do skóry bez problemu 🙂 

To co, który kolor ekologicznego brokatu wypróbujesz? ;) 

Źródła:

Samsonowska, K., & Kaszuba , A. (2022). Microplastic . Polimery, 67(1), 28-33. https://doi.org/10.14314/polimery.2022.1.4 

www.ministerstwodobregomydla.pl

Komentarze do wpisu (0)

Produkt dnia
Bio Brokat - Frosty Ministerstwo Dobrego Mydła
Bio Brokat - Frosty Ministerstwo Dobrego Mydła
52,00 zł
/ szt.
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium